Współpraca lokalna
PROGRAM „AKTYWNY SAMORZĄD” 2019 - MODUŁ I
PFRON przywraca dofinansowania na wózki o napędzie elektrycznym
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podjął decyzję o uruchomieniu w bieżącym roku naboru wniosków o dofinansowanie zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym w ramach obszaru C Zadanie 1 „Aktywny samorząd”
Pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym mogą uzyskać osoby spełniające następujące warunki:
- znaczny stopień niepełnosprawności lub w przypadku osób do 16 roku życia - orzeczenie o niepełnosprawności,
- zatrudnienie lub nauka lub potwierdzone opinią eksperta PFRON rokowania uzyskania zdolności do pracy albo do podjęcia nauki w wyniku wsparcia udzielonego w programie,
- wiek do lat 18 lub wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie,
- dysfunkcje uniemożliwiające samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym,
Dofinansowanie obejmuje niżej wymienione rodzaje kosztów:
- zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
- kosztów dojazdu adresata programu na spotkanie z ekspertem,
Z pomocy w programie mogą korzystać dzieci, jak i osoby dorosłe, które nie mogą samodzielne poruszać się za pomocą wózka o napędzie ręcznym. W przypadku dzieci do 16. roku życia niezbędne jest orzeczenie o niepełnosprawności, a w przypadku osób starszych - orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wnioski osób, które nie są zatrudnione lub się nie uczą, muszą zawierać opinię eksperta, potwierdzającą zdolności do pracy albo do podjęcia nauki w wyniku udzielonego wsparcia. W przypadku osób w wieku emerytalnym warunkiem uzyskania pomocy jest zatrudnienie. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 10 tys. złotych, a minimalny udział własny w zakupie to 10 proc. ceny brutto wózka.
Osoby niepełnosprawne zamieszkałe na terenie powiatu kolneńskiego mogą składać wnioski o dofinansowanie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie, ul. Wojska Polskiego 69 18-500 Kolno do 31 sierpnia 2019 roku.
AKTYWNY SAMORZĄD 2020
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie informuje:
Wnioski o dofinansowanie na poszczególne zadania w ramach programu „Aktywny Samorząd” można składać od dnia 1 marca 2020 r. w następujący sposób:
- elektronicznie, wykorzystując darmowy System SOW (sow.pfron.org.pl),
- papierowo, w siedzibie PCPR w Kolnie.
Celem głównym Projektu jest zwiększenie zatrudnienia wśród osób z niepełnosprawnością posiadających wykształcenie wyższe i/lub będących na ostatnim roku studiów, poprzez zaplanowanie i wdrożenie indywidualnej ścieżki kariery oraz wprowadzenie ich na rynek pracy.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie - Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze.
DZIECI POZBAWIONE OPIEKI I WYCHOWANIA PRZEZ RODZICÓW
CZEKAJĄ NA SZCZĘŚLIWY I BEZPIECZNY DOM!
Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT prowadząc Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem zaprasza osoby pokrzywdzone przestępstwem i członków ich rodzin, a także świadków i osób im najbliższych do skorzystania z naszej nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, materialnej, rzeczowej i wolontarystycznej.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie – Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej informuje o naborze kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej.
DZIECI POZBAWIONE OPIEKI I WYCHOWANIA PRZEZ RODZICÓW
CZEKAJĄ NA SZCZĘŚLIWY I BEZPIECZNY DOM!
Apelujemy do osób, które czują wewnętrzne pragnienie niesienia miłości i ciepła i które jednocześnie są gotowe poświęcić dzieciom czas i serce. Apel kierujemy do osób odważnych i odpowiedzialnych, które podejmą wyzwanie.
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim.
Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej muszą spełniać warunki, o których mowa w art. 42 ust. 1 - 3 Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2018r., poz.998 z późn.zm.):
- dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej;
- nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona;
- wypełniają obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego;
- nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych;
- są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone:
- zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz
- opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawiona przez psychologa, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz 2-letnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym;
- przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym:
a. rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego,
b. właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań,
c. wypoczynku i organizacji czasu wolnego.
UWAGA!
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.
W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.
RODZICOM ZASTĘPCZYM OFEROWANE JEST PEŁNE WSPARCIE!
pomoc pedagogiczna, psychologiczna i prawna w rozwiązywaniu zgłaszanych problemów, specjalistyczne szkolenia oraz pomoc finansowa na utrzymanie dziecka.
PRZYJDŹ
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Wojska Polskiego 69
18-500 Kolno
ZADZWOŃ
86 278 13 34
poniedziałek - piątek w godz. 730-1530
NAPISZ
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Centrum Aktywizacji Osób Starszych (CAOS) świadczy szczególny rodzaj usług opiekuńczych osobom w wieku emerytalnym oraz niepełnosprawnym członkom świętochłowickiej społeczności lokalnej, pozwalających im na pozostanie we własnym mieszkaniu mimo występujących dysfunkcji, osamotnienia i niezaradności życiowej.
Warsztaty terapii zajęciowej, WTZ – placówki wyodrębnione organizacyjnie i finansowo, które mają na celu stwarzanie osobom z niepełnosprawnością możliwości uczestniczenia w rehabilitacji społecznej i zawodowej.
Z uwagi na coraz częściej występujące zjawisko kryzysu w rodzinie, Ośrodek Pomocy Społecznej w Świętochłowicach chcąc wyjść naprzeciw ich potrzebom powołał od września 2012 roku nową placówkę - Ośrodek Wsparcia Rodzin, mieszczącą się na Placu Zawadzkiego 8 w dzielnicy Chropaczów.