Kto może dostać 300 zł na dziecko w programie Dobry Start

• rodzic,
  • opiekun faktyczny dziecka — osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję,
  • opiekun prawny dziecka — osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
  • osoba ucząca się.

Osoba ucząca się to pełnoletni uczeń, który: nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją, ma prawo do alimentów ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową.

Wniosek składa jeden z rodziców. Jeśli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców — pieniądze dostaje ten rodzic, który opiekuje się dzieckiem.

Jeśli dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców — każdy z nich może złożyć wniosek i dostać połowę pieniędzy na dziecko, czyli po 150 zł.

300 zł przysługuje również na dzieci w pieczy zastępczej — w tym przypadku wnioski przyjmują i rozpatrują powiatowe centra pomocy rodzinie (PCPR).

Uczniowie objęci programem Dobry Start

Programem jest objęty każdy uczeń (dziecko lub osoba ucząca się), który spełnia 2 warunki:

1. Nie ukończył:

• 20 lat,
  • 24 lat — jeśli ma orzeczenie o:
    • umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności,
    • potrzebie kształcenia specjalnego,
    • potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Program obejmuje również uczniów, którzy osiągają ten wiekprzed rozpoczęciem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym.

2. Uczy się w placówce, takiej jak:

• szkoła podstawowa,
  • dotychczasowe gimnazjum,
  • szkoła ponadpodstawowa i dotychczasowa ponadgimnazjalna — z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych,
  • szkoła artystyczna, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki,
  • młodzieżowy ośrodek socjoterapii,
  • specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy,
  • specjalny ośrodek wychowawczy,
  • ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

Kogo NIE obejmuje program Dobry Start

• dziecka w przedszkolu — w tym dziecka, które rozpoczyna roczne przygotowanie przedszkolne (zerówkę) w szkole lub przedszkolu,
  • studentów.

Kiedy złożyć wniosek

• od 1 lipca do 30 listopada — jeśli składasz wniosek przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną,
  • od 1 sierpnia do 30 listopada — jeśli składasz wniosek w urzędzie lub instytucji.

Twój wniosek NIE zostanie rozpatrzony i NIE dostaniesz pieniędzy, jeśli nie odpowiesz na prośbę urzędu o uzupełnienie lub poprawki albo złożysz wniosek po terminie.

Ile dostaniesz

300 zł na dziecko — niezależnie od wysokości twojego dochodu.

Jeśli dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców — każdy z rodziców może dostać połowę pieniędzy na dziecko, czyli 150 zł.

Co zrobić

Jeśli składasz wniosek w urzędzie lub instytucji

1. Przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty:
  2. Złóż go wraz z wszystkimi dokumentami w jednym z miejsc wyznaczonych w twojej gminie:
    • zanieś do wybranej instytucji,
    • wyślij pocztą.
  3. Czekaj na pieniądze.

Jeśli składasz wniosek online

Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na Stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznejlub na stronie swojego banku.

Gdzie złożyć wniosek

W urzędach i instytucjach, które przyjmują wnioski 500+.

Wniosek możesz złożyć w:

• ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania,

W przypadku dzieci objętych pieczą zastępczą oraz osób usamodzielnianych — wnioski przyjmuje powiatowe centrum pomocy rodzinie (PCPR).

Ile będziesz czekać

• do 30 września — jeśli prawidłowo wypełniony i kompletny wniosek złożysz w lipcu lub sierpniu,
  • do 2 miesięcy — jeśli taki wniosek złożysz później.

Co zrobić, jeśli instytucja odmówi wypłaty świadczenia

Możesz bezpłatnie odwołać się od decyzji odmownej do samorządowego kolegium odwoławczego. Masz na to 14 dni od otrzymania decyzji.

Odwołanie złóż w instytucji, która wydała decyzję odmowną:

• osobiście,
  • pocztą — najlepiej listem poleconym (zachowaj potwierdzenie wysłania).